6.2 C
İstanbul
2 Ocak 2020
Image default
Bitcoin Haber Bitcoin haberleri

Tayland’ın En Büyük Borsası Bitcoin Platformunu Kapattı

Tayland’ın En Büyük Borsası Bitcoin Platformunu Kapattı

Borsa, herhangi bir ayrıntı vermeden “diğer iş fırsatlarına” odaklanmak istediğini söyledi.

Tayland’da en büyük kripto para birimi 30 Eylül’e kadar kapılarını kapatacağını açıkladı.

Aksi BX.in.th ve Bitcoin Co. Ltd. olarak bilinen BX Tayland, bu hafta haberi şöyle açıkladı:

“Bitcoin Co. Ltd., diğer iş fırsatlarına odaklanmak için BX.in.th. Web sitemizde dijital değişim hizmetleri ve cüzdan hizmetleri sunmayı bıraktı. Bu, 30 Eylül 2019’dan sonra BX.in.th’deki tüm işlemlerin durdurulacağı anlamına geliyor.”

İlginç olan, ekibin Tayland’da Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile bir ticaret platformu kullanma lisansının yeniden uygulanmayacağını söylemiş olmasıdır. BX Tayland, bu yıl ocak ayında Tayland Komisyonu tarafından yayınlanan ilk lisans grubunu alan dört borsadan biriydi.

Peki neden bitcoin ve cryptocurrency kapanıyor?

Duyurudan önce, 2018 yılının başından beri kripto para birimi piyasasında toplam hacim düştüğü için hacim ve faizde genel bir düşüş görüldüğü söyleniyor.

Firma dedi ki:

“Son 5 yıl içerisinde BX.in.th. Hizmetlerimizi kullandıkları için sadık müşterilerimize teşekkür ederiz ve verilen hizmetten memnun olduğunuza eminiz. Lütfen tüm fonların tamamen güvenli olduğunu ve tüm müşterilerin fonlarının%100’ünün kendilerine iade edeceğini unutmayın.”

Bu ani kararın arkasında herhangi bir sebep belirtmeksizin 5 yıl önce kurulan şirket, şimdi ticaret ve cüzdan hizmetlerini askıya aldığında diğer iş fırsatlarına odaklanacağını söyledi.

Resmi duyuruya göre, 6 Eylül’den sonra tüm mevduatlar devre dışı bırakılacak. Bu nedenle, müşterilerin borsada tuttukları fonları 1 Kasım’da veya ondan önce kendi banka hesaplarına veya dijital cüzdanlarına çekmeleri istendi.

Web sitesi 1 Kasım’dan sonrada aktif kalacaktır, ancak herhangi bir sorun durumunda fonlarını geri çekmek için yardıma ihtiyacı olan müşteriler için kullanılacaktır. Ayrıca, Tayland Kripto Borsası, zorunlu işletme lisansını 2020 için Tayland’ın Menkul Kıymetler düzenleyicisi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) yenilemek istemeyeceğini ayrıntılı olarak açıkladı.

Sahtekârlar, Borsa kapanış duyurusundan yararlanmaya çalıştı

Tayland Kripto Borsası Bitcoin Co.’nun kapatılmasının ani açıklaması Taylandlı tüccarlar arasında panik durumu yarattı ve dolandırıcı sayfaları oluşturuldu.

The Bangkok Post’daki bir rapora göre, Thai SEC kripto borsasıyla ilişkili olduğunu iddia eden sahte bir Facebook sayfası bulunuyor. Bu sayfa müşterilerin fon mevduatlarını düşük fiyatlar ile satın almaya çalışıyor.

Bununla birlikte, Tayland’ın SEC ’si, bu sahte Facebook hesaplarını araştırmak için polisle çalışırken, resmi web sitesinden şirket ile temas halinde olduklarından emin olmaları için kullanıcıları uyardı.

Son zamanlarda, AtoZMarkets ayrıca Güney Kore kripto para birimi değişimi olan Prixbit’in , mali sıkıntı nedeniyle kripto para birimleri ile ilgili hizmetlere kapılarını kapattığını da bildirdi .

BX ay sonunda hizmetleri durduracak

Bx.in.th.’de işlem gören Bitcoin fiyatı pazartesi günkü basın saatinden itibaren%3,6 düştü. Çok lanse kripto para biriminin fiyatı, bir noktada bitcoin başına 200.000 baht’ın altına düşerek 199.999 baht seviyesine düştü.

Tüm depozitolar 6 Eylül 2019 tarihinden sonra devre dışı bırakılacaktır.

Kurucu ve icra kurulu başkanı David Barnes çağrılara ve Bangkok Pos t’dan gelen kısa mesajlara cevap vermedi. Bitcoin Co’ya yapılan telefon görüşmeleri pazartesi günü cevaplanmadı. Yatırımcılar, dijital varlıklarını elinde bulundurmalarını kişisel e-cüzdanlarına veya diğer dijital varlık alışverişlerine aktarabilirler. Yatırımcılar dijital varlıklarını satabilir ve satış tutarlarını hesaplarına aktarabilirler.

Yatırımcılar ayrıca, sahip oldukları dijital varlıklarını denizaşırı dijital borsalara devretmeyi seçebilirler. Bu tür transferler yapan kişiler, bu tutarı, SEC’e göre Tayland Bankası’nın düzenlemelerine uygun olarak, ABD doları cinsinden ya da Tayland ticari bankalarıyla açılan döviz cinsi hesaplar üzerinden PayPal üzerinden yerel bölgelere aktarabilirler.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Yükselmeye Devam Ediyor başlıklı makalemizde Bitcoin ve bitcoin yükselişe geçti hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

BTC’yi Depolamak İçin Kullanmanız Gereken En İyi Bitcoin Cüzdanları

Yazar yazar

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Yazar yazar

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Yazar yazar

Yorum Yaz