6 C
İstanbul
2 Ocak 2020
Image default
Altcoin Genel

Kripto Paraların Geleceği

Piyasalar yükselişe devam ederse ve yatırımcılar uzun vadede kripto para birimlerini desteklemeye devam ederse, blockchain tabanlı ekonomilerin gerçeğe dönüşebileceği bir zamanın gelme olasılığı çok yüksektir.

Kripto para birimlerini kendi parçası olarak içine çekmekte olan gerçek dünya ekonomisi yerine, bu paralel ekonominin gerçek dünya ekonomisini içine çektiği bir gün gelebilir. Kripto para birimleri tarafından körüklenen bir blockchain tabanlı ekonomi, birkaç nedenden dolayı faydalı olabilir.

Bu kripto para birimine dayalı ekonomi, devlet fonlarından gelen paranın tüm doğru nedenlerle yatırılmasını ve doğru insanlara gönderilmesini sağlayacaktır. Bu, her bir işlemin herkese açık olarak muhasebeleştirileceği ve herkes tarafından takip edilebileceği hesap verebilirliği ve şeffaflığı daha da geliştirecektir.

Bazı tüccarlar zaten bitcoinleri kabul etmeye başlamış olsa da, diğer ana ödeme hizmetleri kadar popüler olmaktan çok uzaktır. Uzun vadede, kripto para piyasalarının istikrarlı olması göz önüne alındığında, kabulün daha yaygın hale gelmesi ve Amazon ve Walmart gibi büyük oyuncuların bile kripto para jetonlarını kabul etmeye başlaması bekleniyor.

Kripto Paralar Hükümetleri Neden Rahatsız Ediyor?

Şu andan itibaren hiçbir hükümet kripto para sistemini resmi olarak kabul etmedi. Bazı bankalar ileriye doğru adım atmaya başlamış olsa da, hükümetler bu yeni dijital ekonomiyi ileriye doğru bir adım atmadan önce hala inceliyorlar.

Kripto para birimleri hakkında hükümetleri rahatsız eden birçok yön vardır ve tüm bu sorunlar çözülene kadar hükümetlerin kripto para birimlerini kabul etmesi pek olası değildir. Bu sorunlardan bazıları:

Vergi Kaçakçılığı: Kripto para birimlerinin getirdiği en büyük sorunlardan biri hesaplanmamış gelirdir. Paranız banka hesaplarınızda saklanıyorsa, hükümet tarafından kontrol edilebilir. Vergi makamları gizli nakit bulmak için fiziksel mülklere baskın yapabilirler Ama bilmedikleri dijital bir cüzdanı bulmak çok daha zordur. Bu, hesaba katılmayan gelirin yanı sıra kripto para birimleri için nakit değişimi yapılabilen para aklama ile sonuçlanır!

Merkezi Olmayan Yapısı: Kripto para sisteminin merkezi olmayan niteliği, hesap verilebilecek merkezi bir otorite olmadığı için hükümetleri rahatsız eden bir şeydir. Ayrıca, mevcut Kripto paralar değer kaybedebilir ve yeni piyasaya sürülen kripto para birimleri herhangi bir zamanda değer kazanabilir. Bu da ulusal bir ekonominin işlev görmesi için çok kararsızdır.

İstikrarsızlık: Yukarıda belirttiğimiz gibi, kripto para birimlerinin dengesiz yapısı, hükümetlerin resmi işlemlere adapte olmak istememelerinin en büyük nedenlerinden biridir. Para birimi söz konusu olduğunda, para birimi ekonominin ihtiyacına ve doğasına bağlı olarak değerlenebilir veya devalüe edilebilir. Kripto para piyasaları, hükümetlere bu tür bir kontrol vermiyor.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin İle Ödeme Kabul Edilen Markalar başlıklı makalemizde Bitcoin, bitcoin ile ödeme kabul eden firmalar ve bitcoin ile ödeme kabul eden markalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Holochain Rehberi: Holo (HOT) Nedir?

admin

BTC’yi Depolamak İçin Kullanmanız Gereken En İyi Bitcoin Cüzdanları

Yazar yazar

Geleneksel Ödeme İşleme Şirketleri Kripto’ya Odaklanıyor

Yazar yazar

Yorum Yaz