5.6 C
İstanbul
4 Ocak 2020
Image default
Genel

Kripto Paralara Yeni Kullanım Alanı Teşviki

Kripto para birimi kullanım durumlarını düşünürken, perakende mağazalarda hiçbir kripto para birimi yaygın olarak kabul edilmediğinden, çoğu insanın kesinlikle spekülasyonu çevrelediğini düşünüyor. Gerçek şu ki, düzinelerce kripto kullanımı vakası var ve bunlar burunlarımızın altında büyüyorlar.

Bitcoin ve Dash gibi kriptolar ticarete belirli bir dereceye kadar nüfuz etmeyi başarırken, biri Microsoft gibi ana şirketler tarafından kabul edilirken diğeri Güney Amerika’da çok popüler olmakla birlikte, kriptolardan yaşamak çok zor.

Bununla birlikte, tartışma çoğunlukla bu konuya odaklanmış olsa da, kripto para birimleri ile sadece fiyatlarına spekülasyon yapmaktan çok daha fazla şey yapılabilir. Bitcoin gibi kripto para birimleri, muhtemelen çoğunuzun bildiği gibi, sansürden kaçınmak için kullanılabilir, tartışmalı sosyal medya platformu Gab , bu yılın başlarında 800.000’den fazla kullanıcısına “ücretsiz konuşma parası” olarak tanıtıyor.

Piyasa tarafından büyük altcoin baktığımızda, Ethereum , diğer kullanım örnekleri bulunmaktadır. Mantar dışı tokenler (NFT’ler) başlangıçta bazıları tarafından spekülasyon için kullanıldı, ancak şimdi insanların sahip olmak istedikleri gerçek koleksiyon malzemeleri olarak kullanılabilirler. Bazı hayır kurumları bağış yapanlara ERC-721 jetonları vermeye başlamış ve hayırsever oldukları blok zincirinden açıkça anlaşılmıştır.

Dahası, Ethereum’da hızla büyüyen bir kullanım durumu var, bu yüzden merkezi kripto para birimi borsalarına genişliyor: borç verme. En popüler merkezi olmayan finansın ( DeFi ) bazıları, kullanıcıların kripto kasetlerini bunlara ilgi duymak için ödünç vermesine izin verdi ve hatta Maker son zamanlarda kullanıcıların Dai sabit parasını (Dai Tasarruf Oranı (DSR)) kazanmaları için bir yol başlattı.

Ethereum blok zincirinde Dai, USDC ve USDT de dahil olmak üzere çeşitli stabilcoinler bulunduğundan, kullanıcılar kırık mandallardan kaynaklanan kayıpları önlemek için varlıklarını çeşitlendirirken çeşitli platformlardan varlıklarına ilgi kazanabilirler.

TRON’un TRX’i gibi diğer kripto para birimleri, blockchain tabanlı oyunlar ve kumar platformları söz konusu olduğunda büyüyor, çünkü blok zincirlerinin sağladığı yarı anonimlik, kullanıcıların bazı casinoların onları izlemesinden ve veri toplamasından endişe etmeden kumar oynamasına izin veriyor.

Zaman içinde gittikçe daha fazla platform, kripto para birimi alanına kullanım örnekleri ekliyor. Purse.io ve Lolli gibi başlangıçlar, kullanıcıların Amazon gibi en iyi e-ticaret platformlarında kripto para birimleri ile ödeme yapmak için bir indirime sahip olmalarını veya nakit para kazanmalarını sağlayarak alana girmek için bir neden belirtmekle ilgilenmiyor.

Özetlemek gerekirse, piyasa, spekülasyon alanı dışında ve perakende mağazaların kriptoları doğrudan kabul etmeye ve saklamaya ihtiyaç duymadan, kripto para birimlerine yeni kullanım durumları vermeye teşvik ediyor.

İnsanların kendi bankası olmalarına izin veren kriptoların kitlesel olarak benimsenmesi hala çoğu meraklıların hayalidir, ancak burunlarının altında alternatif yollar oluşturuluyor ve onları fark etmenin zamanı geldi.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Vadeli İşlemleri Neden Spot Piyasadan BTC Almayı Yenebilir? başlıklı makalemizde Bitcoin, bitcoin haberleri ve bitcoin piyasası hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Sanal Para Borsası Nedir En İyisi Hangisidir?

Yazar yazar

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Yazar yazar

Canlı Coin Borsası Nedir Ne İşe Yarar?

Yazar yazar

Yorum Yaz