6.2 C
İstanbul
2 Ocak 2020
Image default
Genel

Kripto Para Yani Dijital Para Nedir?

Kripto para ilk olarak 2009 yılında Bitcoin ismiyle duyulmuştur. Satoshi Nakamoto isimli kişinin başında bulunduğu bir grup tarafından meydana gelen ilk kripto para her geçen gün dünya sisteminde yaygın bir hal alıyor. Günümüzde sadece Bitcoin değil aynı zamanda diğer dijital para alternatifleri de oldukça fazla.

Kripto Para Nedir?

Kripto para (Bitcoin) resmi kuruluş ya da herhangi bir merkez bankası ile ilişkisi olmayan elektronik para birimidir. Bir nevi altın gibi düşünerek altın alımında neler yaşanıyorsa aynı durum dijital para içinde geçerli olmaktadır. Kripto paralar bir maden karakterinde tasarlanan para birimleri olduğundan madenciliği bile başlamıştır.

Başlangıçta kripto para alım ve satım yolu ile el değiştiriyordu. Fakat şimdi kripto para madenciliği bulunuyor. Altın madeni doğada nasıl bulunuyorsa kripto para da aynı şekilde dijital ortam içerisinde karmaşık şifrelerin çözümü ile bu paralar çıkarılıyor.Kripto Para

Üretimi Nasıl Gerçekleşiyor?

Her dijital para biriminin genel olarak belli bir sınırlı üretim sayısı bulunuyor. Kripto para olarak Bitcoin 21 milyon adet ile sınırlandırılmıştır.

 • Bu para biriminin üretimi madencilik yoluyla gerçekleşmektedir.
 • Dijital para biriminin üretimi için gerekli olan belirli bir matematik problemleri bulunur.
 • Çeşitli yazılımlar ile birlikte bu matematik problemleri özel hesaplamalar ile çözülüyor.
 • İnternet bağlantısı ve işlem gücüne hâkim olan herkes dijital para madencilik işini yapabilir.

Bu tip işlem ile uğraşmayı isteyen kişiler dijital para borsaları yoluyla internet sitelerinden normal para karşılığında dijital para satın alabilirler. Dijital para kuru normal borsalarda görülen arz-talep ilişkilerine göre yönlendirilmektedir.

Dijital Para Nasıl Alınır?

Dijital para alım ve satımları çeşitli platformlar üzerinden yapılmaktadır. Bu tür hizmeti sunan yabancı ve yerli bazı platformlar bulunuyor ve bu tip platformlar tüm kullanıcılara hesaplarından, kredi kartlarından, havalelerinden ve daha pek çok yol ile birlikte opsiyon sunuluyor. Dijital para almak isteyen kişi göndermiş olduğu para karşılığında ne kadar kripto para alabileceğini görebiliyor. Bu duruma göre kripto para alımları gerçekleşiyor.

Dijital Paralar Neye Göre ve Nasıl Kazandırır?

Dijital paranın artış yaşaması piyasada bulunan arz ve talebe bağlı olarak gerçekleşir.

 • Artan taleplere bağlı olarak dijital para fiyatı da artış görür.
 • Ayrıca virgülden sonra yüz milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilmektedir.
 • Kripto para biriminin değeri artar ise elinizde var olan kripto parayı bozdurduğunuz vakit kâra geçmiş olacaksınız.

Kripto para birimini bozma işlemi de aynı şekilde platform üzerinden yapılarak kendi banka hesabınıza parayı transfer edebiliyorsunuz.

Dijital Paralar Yasal mıdır?

Dijital paraların yasallık durumu her ülkeye göre farklılık göstermektedir. Şuan ülkemizde bu konu hakkında herhangi bir yasa ve kısıtlama bulunmuyor. Devletlerin dijital paralardan çekinmelerinin bir nedeni olarak vergiden kaçırma ve para aklama gibi durumların meydana gelebilmesinin düşüncesidir.Dijital Para

Dijital Paralar Güvenli Para Birimleri midir?

Dijital paralar güvenli olarak görülmektedir. Güvenli olarak görülmesinin en büyük nedeni blockchain teknolojisinin var olmasına bağlı olarak gelişir. Ancak bilgisayarlarınızda yapmış olduğunuz madencilik ile birlikte elde edilen dijital paralar mutlaka sanal cüzdanlara aktarılmalıdır. Bilgisayarlarınızda oluşan problemler ile birlikte sanal cüzdanlara aktarılmamış olan dijital paralar kaybolma yaşayabilir.

Bu nedenle mutlaka sanal cüzdanlara aktarılması oluşabilecek problemin önüne geçilmesi açısından önemli bir konudur. Ayrıca sanal olarak gerçekleşen bu işlemler için var olan bir diğer risk durumu hackerlar tarafından hacklenme olarak karşımıza çıkıyor. Hacklenme konusu da dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Dijital Para Güvenliği İçin Neler Yapılması Gerekir?

Dijital para almak istediğiniz şirketin kesinlikle iyi bir şekilde araştırılması şarttır.

 • Şirket hakkında yazan yorumlar ve şirket hakkında bulmuş olduğunuz yazıların dikkate alınarak hareket edilmesi gerekir.
 • Şirketin komisyon alımı var mı ve komisyon oranlarının ne kadar olduğu da aynı şekilde incelenmelidir.
 • Karar verdikten sonra yatırım yapılacak olan platform seçilip üyelik oluşturulur ve ardından muhakkak 2FA özelliği devreye sokulur.
 • Çünkü çift aşamalı olan güvenlik örneği hesabın hacklenme görüp paranızın çalınma durumunu an aza indirmek adına gerekli olan önemli bir işlemdir.
 • 2FA işlemi için Google uygulaması olan Authenticator ya da SMS desteği kullanılabilir.

Google’ın bu uygulaması hesaba her girişte özel olarak ikinci şifre oluşturduğundan dolayı hesabın daha çok korunaklı biçime gelmesini sağlıyor. Google’ın bu önemli uygulamasını Google Play ya da App Store üzerinden ücretsiz olarak bulabilirsiniz.Kripto Para Nedir?

Kripto Para Hakkında Düşünceler

Devletsiz ve bankasız para birimi olarak karşımıza çıkan kripto para birimleri, tüm dünya devletleri üzerinde her geçen gün yatırımcı sayısının artması ve değerinin üst seviyelere çıkan para birimi olmaktadır.

Uzmanların düşüncesi genel olarak çok zengin edebilir fakat aniden batırabilir olarak belirtiliyor. İleri zamanlarda kripto para birimleri ile alakalı olarak nelerin yaşanacağı tam olarak kestirilemediği de gerçek.

Kripto para gerçekte varlığı olmayan fakat sanal ortamda var olan para birimi olmaktadır. Kimi insanlara göre geleceğin en önemli alternatif para olarak görülse de Kripto para daha henüz herhangi bir yasalar ile tam olarak desteklenmemektedir.

Kripto paralar için daha da artış görecek diyenler olduğu gibi, pek çok önemli ülkeler ve bankaları bu para birimini risk olarak görerek, herhangi bir batışa hazır olun cinsinden uyarılar da bulunmaktadır.

Kripto para birimleri genellikle çökme riskinin ve enflasyon riskinin az olmasından dolayı tercihler arasında yer alıyor. Fakat bu para birimi sonu olan bir sistem bulunduruyor. Teknik yapısı ve tasarımı neden ile sadece 21 milyon Kripto para (Bitcoin) üretilebiliyor. Bu nedenle enflasyon riski oldukça az olarak görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Güvenilir Bitcoin Borsası Nedir? başlıklı makalemizde Bitcoin, bitcoin borsası ve En Güvenilir Bitcoin Borsası Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bitcoin İle Ödeme Kabul Edilen Markalar

Yazar yazar

Bitcoin Vadeli İşlemleri Neden Spot Piyasadan BTC Almayı Yenebilir?

Yazar yazar

En Güvenilir Bitcoin Borsası Nedir?

Yazar yazar

1 yorum

Bitcoin Avantajları ve Dezavantajları - Bilgecoin-Bitcoin Haberleri 20 Aralık 2019 at 03:29

[…] Para Yani Dijital Para Nedir? başlıklı yazımızı da buraya tıklayarak […]

Cevapla

Yorum Yaz