6.4 C
İstanbul
3 Ocak 2020
Image default
Genel

Kripto Para Nedir, Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen ve gelecek parası olarak nitelendirilen bir para çeşidi bulunuyor. Üstelik belli bir süre öncesinde ortaya çıkan bu para çeşidinin destekçisi şimdiden oldukça fazla. Bir diğer adıyla kripto para olarak bilinen bu para çeşidinin hızla yayılması ve kullanmaya başlayan kişi veya ülkelerin sayısının çok fazla olması bu para türünün kısa bir zaman içerisinde tek kullanım aracı olacağının bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Peki kripto para nedir Kripto kelime anlamı olarak şifreleme anlamına gelir ve bu anlamı şifreleme bilimi olarak adlandırılan kriptoloji sisteminden alır. Belirli bir zincir üzerine oluşturulmuş sayısal birimlerin bir arada tutularak şifrelenmesi olarak da söylenebilir.

Kısacası bir ağ sistemidir ve bu ağ sistemi üzerinde şifrelemeler yapılarak paralar güvende tutulur. İlk ortaya çıkan dijital para ise 2009 yılında çıkarılmış olan Bitcoin’ dir. Çok fazla alıcısı olan bu para çeşidi neredeyse günümüz para çeşitleriyle yarışır durumda.Kripto Para Nedir Nasıl Kullanılır?

Dijital Para Birimleri Nelerdir?

İlk dijital paranın çıkmasından bu yana birçok dijital para üretilmiştir ve hepsi kullanım için hazır haldedir. Birbirinden farklılıkları olsa da bu birimler aynı mantık üzerinde kurulmuş birer zincir sistemidir. Bu nedenle sürekli olarak aynı mantığa sahip olan çok fazla birim üretiliyor ve üretilmeye devam ediyor. İşte bu dijital para birimi çeşitleri şunlardır;

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • LiteCoin
 • ZCash
 • Ripple

Bu kripto para çeşitlerinin başında Bitcoin geliyor ve ardından diğer çeşitler onu takip ediyor. Günümüzde yaygın olarak bilinen Bitcoin, diğer çeşitlere göre daha önce olmasına rağmen diğer çeşitlerin de kullanımı oldukça fazla.

Dijital Para Nasıl Kazanılır?

Kripto paralar ortaya çıktığından bu yana en çok sorulardan birisi  dijital para kazanma yolları nelerdir? Bu sorunun cevabı ise oldukça basit. Dijital para kazanmak isteyen kişilerin yapacakları tek bir şey vardır o da yatırım yapmak.

Bu tür paraların kazanılma yolları yatırımdan geçiyor çünkü alınan bir kripto para değer kazandığında satın alan kişinin elindeki kripto para da değerlenmiş oluyor. Böylece yatırımı yapan kişi para kazanmış oluyor. Alınan bir doların zaman içerisinde değerlenmesi ve bu şekilde alan kişiye kar ettirmesi gibi dijital paralarda alan kişiye kar ettirebiliyor.  Dijital Para Borsası Nasıldır?

Kullanıma yeni başlayacak kişilerin ilk kontrol ettiği konulardan birisi dijital para borsası  ve bu borsanın nasıl işlediğidir. Çünkü kişiler bu sisteme göre işlem yapacak ve yaptıkları işlem hacmine göre para kazanabilecekler. Kripto paraların borsası kullanım ve tercih miktarına göre değişiklik gösteriyor.

Bu paraların borsa sistemleri devlet tarafından kontrol ediliyor ve yıllık üretim miktarları devletin belirlediği şekilde oluyor. Borsalarda belirlenen miktarlar üzerinden işlem yapılıyor ve işlem hacmini geçen işlemler kabul edilmiyor.

Bununla beraber bu borsa da canlı işlemlerin yapılması da mümkün oluyor. İsteyen kişiler  dijital para borsası canlı  seçeneği ile paralarını borsada canlı olarak kullanabiliyor ve buradan gelir elde edebiliyor. Mantık olarak bakıldığında sistemde para kazanmak için kullanılan en yaygın para kazanma şekli borsada işlem yapmak olarak kabul edilebilir.Kripto Para Nedir

Dijital Para Almak

Kripto paralar ile işlem yapmak ve para kazanmak isteyen kişiler dijital para nasıl alınır sorusunu sürekli olarak araştırıyor. Kripto para almak isteyen kişilerin uygulayacağı bir kaç adım bulunuyor bu adımlar;

 • İlk olarak bir sanal cüzdan oluşturmak gerekiyor.
 • Hangi kripto para biriminden alım yapılacaksa o çeşide ait bir cüzdan alınmalıdır.
 • Cüzdan satın alındıktan sonra içine para yüklenmesi gerekiyor.
 • Yüklenen paralar ile kripto paralar alınabiliyor ve cüzdana ekleniyor.

Bu adımlar uygulandığında dijital paralar satın alınabiliyor ve aynı şekilde alınan paraların satımı gerçekleştirilebiliyor. Bu sistemdeki tüm para çeşitlerinin alımı ve satımı bu şekilde gerçekleşiyor fakat her sistemin ayrı cüzdanı olduğu için karar verilmeden önce hangi para çeşidinin satın alınacağının belirlenmesi gerekiyor.

Dijital Para Kurları

Her dijital para çeşidinin kendisine ait bir kuru oluyor ve bu kurlar yapılan işlem hacmine göre değişiklik gösteriyor. İşte bazı dijital para kurları şu şekildedir;

 • BİTCOİN= 41.996.87 TL
 • ETHEREUM= 838,63 TL
 • LİTECOİN= 504,78 TL
 • ZCASH= 182,83 TL
 • RIPLLE= 175,96 TL

İşte bazı dijital paraların belirlenen kurları bu şekilde fakat bu kurlar günlük olarak değişebiliyor. Hatta saniyede bir değişiklik gösteren kurlar bulunuyor bu yüzden sürekli olarak kurların takip edilmesi gerekiyor. İşlem yapılacağı zaman kurların değişimi göz önünde bulundurularak işlemler yapılıyor ve bu şekilde kazançlar elde ediliyor. Kar elde etmek isteyen kişilerin bu kurları göz önünde bulundurması gerekiyor.Kripto Para Nasıl Kullanılır?

Dijital Paralar Güvenilir mi?

Dijital para sistemi kurulurken bütün güvenlik unsurları bir araya getirilmiştir. Sistem içerisinde şifrelenen kodlar olduğu için ve bu kodlar hiçbir zaman silinmeyeceği için gayet güvenilir bir sistem olarak kabul ediliyor.

Blockchain zinciri ile kurulan sistem, her bir veriyi bünyesinde kayıtlı olarak tuttuğu için ve yıllar önceki işlemleri bünyesinde barındırabildiği için güvenli olduğu bir bakıma kanıtlanmış durumda.

Dijital Paralar İle İşlem Yapmak

Dijital paralar ile işlem yapmak isteyen kişiler için günümüzde birçok fırsat bulunuyor. Artık çoğu işletme, bu dijital paralar ile işlem yapmayı kabul ediyor ve aynı zamanda borsadaki tüm işlemlerde dijital paralar kullanılabiliyor. Böylece kişiler sahip oldukları dijital paralar ile işlemlerini kolayca gerçekleştirebiliyor.Kripto Para Kullanımı

Dijital Para Neden Güvenlidir?

Dijital paranın güvenilir olmasının birçok sebebi bulunuyor.

Bu sebepler;

 • Taşınabilir olmadığı için çalınması mümkün değildir.
 • Oldukça kuvvetli bir sistem ile şifrelenmiştir.
 • Yalnızca sahipleri cüzdanlarına erişim sağlayabilir.
 • Bilgiler asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.

Tüm bunlar nedeniyle bu sistem oldukça güvenilirdir ve kişiler için herhangi bir tehlike unsuru oluşturmaz. Rahatlıkla alınabilecek ve kullanılabilecek olan bu sistemin, gelecekte kağıt paraların yerine geçeceği büyük finansçılar tarafından konuşuluyor.

İlgili Yazılar

Kripto Madencilik Saldırıları 2019’da Düştü, Ancak Fidye Yazılımı Yükseldi

Yazar yazar

Kripto Para Yani Dijital Para Nedir?

Yazar yazar

Bitcoin İle Ödeme Kabul Edilen Markalar

Yazar yazar

1 yorum

Canlı Coin Borsası Nedir Ne İşe Yarar? - Canlı Coin Borsası 16 Aralık 2019 at 14:39

[…] 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Bu konuyu çok merak eden insanlar Google’da en çok kripto para nedir aramasını gerçekleştirmektedir. Bu kripto para biriminin bulunuşunun ardından birçok […]

Cevapla

Yorum Yaz