6.2 C
İstanbul
2 Ocak 2020
Image default
Bitcoin Haber Blockchain Haber Genel

Kripto Madencilik Saldırıları 2019’da Düştü, Ancak Fidye Yazılımı Yükseldi

Güvenlik firması Kaspersky’nin yeni bir raporu , kripto para madenciliği saldırılarının 2019 boyunca keskin bir şekilde düştüğünü ancak kripto içeren fidye yazılımlarının artmakta olduğunu gösteriyor.

“Kaspersky Security Bulletin ’19” raporuna göre, 2019’da madencilik kötü amaçlı yazılım bulaşmasının toplam sayısı önemli ölçüde düştü. Kaspersky tarafından bildirilen “benzersiz kötü amaçlı nesnelerin” toplam sayısı yılda% 13,7 artarken, çoğunlukla web skimmer ile ilgili kredi kartı çalmak için tasarlanan dosyalar, web madencisi enfeksiyonları% 59 düşerek 5.638 milyon enfekte makineden 2.259 milyona düştü.

Bununla birlikte, bazı kripto madenciliği kötü amaçlı yazılım komut dosyaları, özellikle kullanıcıların bilgisayarını arka planda kripto para birimini çıkarmaya zorlayan uygulamalar olmak üzere en büyük 20 tehdit listesini oluşturdu.

Kaspersky güvenlik analisti Denis Parinov yapmış olduğu açıklamada: “Ev kullanıcılarına yönelik ‘yaygın’ saldırıların sayısının biraz azaldığını, ancak kripto-fidye yazılımı enfeksiyonlarının genel ‘yüksek’ vakalarının sayısının arttığını gözlemledik – örneğin, sadece iki gün önce New Orleans bir fidye yazılımı tarafından vuruldu. “ dedi.

Parinov, daha önce madencilikle uğraşan hackerların, kripto tabanlı fidye yazılımının kullanımı da dahil olmak üzere daha kazançlı fırsatlara geçtiğine inanıyor.

Kaspersky’nin kötü amaçlı yazılımdan koruma araştırma başkanı Vyacheslav Zakorzhevsky ise: “ Madencilik saldırıları daha düşük karlılık ve kripto para birimlerinin gizli madenciliğe karşı mücadelesi nedeniyle popülaritesini kaybetti.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Ancak tüm bunlara rağmen kripto para madenciliği yapan kişilerin gerekli önlemleri almaya devam etmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Her ne kadar kripto para madenciliği saldırılarının oranı bu sene için düşmüş olsa da bu tamamen bittiği anlamına gelmiyor. O yüzden gerekli önlemleri almak ve bunun için de ekstra bir çaba göstermek sizler için çok daha yararlı olacaktır. Böylece yaşayabileceğiniz sıkıntıları da çözmüş ve yüksek oranda da ortadan kaldırmış olacaksınız. Benzer şekilde fidye virüsüne yakalanmamak için de gerekli önlemlerinizi alabilirsiniz. Fidye virüsüne yakalanmanız durumunda kurtulmanız oldukça zordur. Bu virüse özel üretilmiş antivirüs programları bulunmaktadır. Kısa bir araştırma yapmanız durumunda size en uygun olan programı bulabilirsiniz.

Ancak bu programları korsan olarak indirmenizi çok fazla tavsiye etmiyoruz. Çünkü piyasada korsan olarak yayımlanan pek çok antivirüs programının da içerisinde virüs olduğu biliniyor. O yüzden olabildiğince orijinal ürünler kullanmaya özen göstermeniz internet üzerindeki güvenliğiniz açısından çok büyük önem arz etmektedir. Kısacası tüm bu önlemleri almak tam anlamı ile sizlerin elinde dememiz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan BTC'yi Depolamak İçin Kullanmanız Gereken En İyi Bitcoin Cüzdanları başlıklı makalemizde Bitcoin, bitcoin cüzdanları ve bitcoin depolama hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Hindistan’dan Bitcoin’e Destek

admin

Kripto Paralara Yeni Kullanım Alanı Teşviki

Yazar yazar

Bitcoin Avantajları ve Dezavantajları

Yazar yazar

Yorum Yaz