6.4 C
İstanbul
4 Ocak 2020
Image default
Bitcoin Haber Genel

BTC’yi Depolamak İçin Kullanmanız Gereken En İyi Bitcoin Cüzdanları

Günümüzde Bitcoin’e sahip olan kişilerin en çok merak ettiği konular arasında bu Bitcoinler’i nerede tutacakları yer almaktadır. Bitcoinler’i elinizden kaybetmeniz oldukça kolaydır o yüzden bu tavsiyelerimize uymanız yararınıza olacaktır.

Ayrıca, güvenilir bir Bitcoin cüzdanını seçerken, bir yazılım veya donanım cüzdanı olup olmadığına bakılmaksızın aşağıdakileri araması gerektiğini düşünüyorum:

Özel anahtarları  kontrol edin – Anahtarlarınızı sahip olduğunuz ve kontrol ettiğiniz bir cüzdan.

Yedekleme ve güvenlik özellikleri  – Tohum yedekleme anahtarları ve pin kodları.

Geliştirici topluluğu  – Bakım için aktif geliştirme topluluğu.

Kullanım kolaylığı  – Hızlı ve kolay kullanım için zarif kullanıcı arayüzü.

Uyumluluk  – Farklı işletim sistemlerinde uyumludur.

Şimdi bir Bitcoin cüzdanında neyi arayacağınızı bildiğinize göre, en iyi 5 Bitcoin cüzdanını kontrol edelim.

En İyi Bitcoin Cüzdanları: (Donanım, mobil ve masaüstü)

Ledger Nano S: Ledger Nano S, Fransız girişiminden bir donanım cüzdanıdır.

Herhangi bir USB bağlantı noktasına bağlanan bir USB sürücü gibidir. Pili yoktur ve yalnızca bir bilgisayara (veya mobil cihaza) takıldığında başlar.

Ledger, kriptografik prosedürü açıldığında cihazın bütünlüğünü kontrol ettiği için kurcalamaya karşı bir çıkartma ile birlikte gelmez.

Ayrıca bir OLED ekran ve işlemleri onaylamak için iki yan düğme ile birlikte gelir.

Nano S’nizi yeni bir cihaz olarak yapılandırdığınızda, cüzdanınızın güvenliğini sağlamak için pin kodunuzu ayarlamanız gerekir. Bundan sonra not alın ve 24 kelimelik kurtarma ifadenizi saklayın. Bu kurtarma ifadesi, bitcoinlerinizi geri yüklemek için her zaman kullanılabilir.

Trezor: Çek Cumhuriyeti merkezli bir şirket olan SatoshiLabs tarafından sunulan Trezor, dünyanın ilk Bitcoin donanım cüzdanıdır.

 

USB üzerinden kişisel bilgisayarınıza veya telefonunuza bağlanan OLED ekrana sahip küçük bir cihazdır. Temel amacı, özel anahtarlarınızı çevrimdışı olarak saklamak ve işlemleri imzalamaktır.

İlk kurulum Ledger Nano S’den biraz farklı.

 

Trezor ile PC’nize ilk kez bağladığınızda , OLED ekranında dokuz haneli bir pin kodu gösterir . İlgili PC ekranınıza tıklayarak aynı pin kodunu girmeniz gerekir. Bu kod, Trezor’u her bağladığınızda rastgele oluşturulur ve kurcalanmış bir PC’nin bile pininizi alamadığından emin olur.

Pimi girdikten sonra, 24 kelimelik kurtarma tohumunuzu yazmanız istenecektir. Yine, kurtarma anahtarınızı güvende tutmanız gerekir, çünkü bitcoinlerinizi geri yükleyebilmenin tek yolu budur.

Piyasada bu tarz pek çok cüzdan bulunmaktadır. İyi bir araştırma yapmanız durumunda kendinize en uygun olan cüzdanı seçerek Bitcoinlerinizi koruma altına alabilirsiniz. Bu durum sizin fazlası ile faydanıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kripto Paralar Neden Düşüyor? başlıklı makalemizde bitcoin neden düşüyor, kripto paralar ve kripto paralar neden düşüyor hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Kripto Madencilik Saldırıları 2019’da Düştü, Ancak Fidye Yazılımı Yükseldi

Yazar yazar

En Güvenilir Bitcoin Borsası Nedir?

Yazar yazar

Bitcoin Vadeli İşlemleri Neden Spot Piyasadan BTC Almayı Yenebilir?

Yazar yazar

Yorum Yaz