21.4 C
İstanbul
6 Eylül 2019
Image default
Bitcoin Haber

Bitcoin Dominance (Btc Dominance) Nedir?

Bitcoin Dominance (Bitcoin piyasa baskınlığı) Kısaca Nedir ?

Bitcoin Dominance Değeri, bitcoinin toplam kripto para piyasası içerisindeki varlğının oranını işaret eder. Bu oran düştüktçe altcoinlerde artış yükseldikçe azalış meydana getirir. Bu oranın önemini kavramak için şunu net olarak belirtmek isterim. Dominance piyasaya hükmetmek anlamında kullanılabilir. Buradaki oranın yükseliyor olması altcoin piyasasından para çıkması ve düşüşü tetikleyen bir unsurdur. Btc dominance düşmesi ise bitcoinden paranın çıkması ve altcoinlere para girişi anlamına gelir. Şu günlerde btc dominance hızla yükselmekte ve dolayısıyla altcoinler bu noktada sürekli olarak ezilmektedir.

Bitcoin Dominance Değeri Ne İfade Eder?

Btc dominance doyuma ulaştığında (bu rakam 62-65 bandıdır ilk etapta) bitcoinde bulunan para altcoinlere kaymaya başlar. Fakat bir golden cross durumu mevcut ise btc dominance 80lere kadar çıkabilir.

Bİtcoin bu sene tekrardan yükselmeye başlayarak eski şaşalı dönemlerine göz kırpmaya başladı. Son 17 ayın zirvesini görerek 13.000 dolar seviyelerine yaklaşan Bitcoin tekrardan küçük bir düşüş yaşadı. Bu haberin yazılma saati ile (19:00) Bitcoin 11.800 dolar seviyelerinde. Son 24 saatte yaklaşık %8 bir düşüş yaşadığını gösteriyor bu durum.

Bİtcoin ve kripto paralar volatilitesi bir hayli yüksek yatırım araçlardır. Yatırımcılar da bu riskten kaçınmak için farklı indikatörler veya teknikler kullanırlar. Bunlardan bir tanesi Bitcoin dominance oranıdır.

Bitcoin dominance oranları ileriki zamanlarda ki Bİtcoin fiyatını tahmin etmek için kullanılmakta olan bir terimdir. Peki bu oran nedir? Kısaca anlatalım; Bİtcoin dominance oranı Bitcoin’in kripto para piyasası içindeki hacmini ifade eder. Dominance, piyasaya hükmetme gücünü gösteren bir göstergedir. Bitcoin’in dominance oranı arttıkça altcoinlerde bir azalış, Bitcoin’in dominance oranı azaldıkça altcoinlerde bir artış meydana gelir.

Bitcoin baskınlığı oranı arttıkça para altcoinlerden çıkarak Bitcoin’e doğru gider, Bitcoin baskınlığı oranı azaldıkça para Bitcoin’den çıkarak altcoinlere geçer. Bu gösterge, Bitcoin baskınlığı oranının doyuma ulaştığında yatırımcıların paralarını çekmesi anlamına gelir çoğu zaman.

Daha Fazla Merak Ettiğiniz Konu Veya Haber Varsa Sitemize Göz Atın.Yeni Haberler İçin Bültene Abone Olmayı Unutmayın .

Kaynak; https://news.bitcoin.com/

Bir önceki yazımız olan 468 Milyon Dolarlık Bitcoin Transfer Edildi başlıklı makalemizde Bitcoin, bitcoin haberleri 2019 ve Bitcoin Transfer hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Peercoin Projesi Büyük Ses Getirdi

Anıl Çağlıyan

Blok Zinciri (Blockchain) ve Bitcoin Nedir?

admin

Bitcoin Göz Dağı Vermeye Devam Ediyor

Anıl Çağlıyan

Yorum Yaz