7.4 C
İstanbul
6 Ocak 2020
Image default
Bitcoin Haber Blockchain Haber

Blok Zinciri (Blockchain) ve Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2012 yılından beri kullanımda olan, herkes tarafından desteklenen ve hiç kimsenin kontrolü altında olmayan dijital bir para birimidir. Bitcoin sistemini güncel tutan şey Blockchain teknolojisidir. Son zamanlarda, teknoloji endüstrisinden birçok farklı organizasyon bu teknolojiye ilgi göstermeye başlamıştır.

Peki tam olarak blok zincir nedir? Bir blok zinciri, bir defter girişini veya bir muhasebe işlem kaydını temsil eden bir veri yapısıdır. Her hesap işlemi, orijinalliğini korumak için dijital olarak imzalanmıştır ve bu kayıtlara hiç kimse müdahale edemez. Böylece hem hesap defterinin kendisi hem de içindeki hesap işlemlerinin güvenilir olduğu varsayılır.

Birçok kaynaktan kontrol edilir
Sistemin güvenliğini sağlayan ana olay, bu dijital hesap defterlerinin bir ağ veya altyapı üzerinden dağıtılmasıdır. Altyapıdaki bu ek devreler ve katmanlar, herhangi bir zamanda bir işlemin durumunu uzlaştırmaya hizmet eder. Her katmanda gerçekçi korumaya sahip hesap defterlerinin bir kopyası mevcuttur.

Yeni bir hesap işlemi geldiğinde veya mevcut bir hesap işleminde değişiklik yapıldığında, belirli bir algoritma altyapıdaki tüm kayıtlarda işlem yapar ve bu yeni kaydın doğruluğunu kontrol eder. Çoğu kopya bu kaydın doğruluğunu onaylarsa, sisteme yeni bir blok zinciri eklenir. Sistemdeki devrelerin çoğu yeni kayıtları reddederse, bu hesap hareketi sisteme kaydedilemez. Bu dağıtık sistem sayesinde, blok zincir tek bir merkezden kontrol edilmek zorunda kalmadan etkili bir şekilde çalışabilir.

Bir blok zincir sistemi, hangi yollarla çalışacağını ve bir anlaşmaya varmak için hangi mekanizmaları kullanacağını düzenleyebilir. Bu sistem küçük gruplar arasındaki para akışında veya birçok üyeye sahip sistemlerde kullanılabilir. Bitcoin, milyonlarca üyeli blok zincir sistemini kullanan en büyük binadır.

Hızlı, güvenli, takip etmesi kolay

Blok zinciri teknolojisinin üç kolaylığı bu sistemi seçmede etkilidir:

Bir otoriteye veya aracıya ihtiyaç duyulmaması maliyetleri düşürür ve işlemleri hızlandırır.
İşlemlerin birçok farklı nokta tarafından kontrol edilmesi, sistemdeki dolandırıcılık olasılığını azaltır.
Blok zinciri, bir varlığın nereden geldiğini ve hangi kaynaktan ulaştığını izlemek için ideal bir platformdur.
Sistemdeki en büyük sorun, uygulamanın zor olmasıdır. Çünkü bu açık kaynaklı sistem birçok farklı yazılım grubu tarafından farklı idealler doğrultusunda farklı şekillerde tasarlandı. Bu bir standardın oluşturulmasını önler. Bu soruna bir çözüm bulmak için IBM, Cisco, Fujitsu ve J.P gibi bazı büyük teknoloji şirketleri var. Morgan ve Accenture dahil bir grup şirket Hyperledger adlı bir sistem kurmayı hedefliyor. Farklı açık kaynaklı blok zincir uygulamalarını tek çatı altında toplamak için bir konsorsiyum kuran şirketler, sektörler arasında para transferi sağlayacak büyük bir altyapı oluşturmak istiyor. Bu altyapı ile internet dünyasında finans alanında farkındalığın yaratılabileceği düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Yakında 9.000 Doların Altına Düşecek mi? başlıklı makalemizde Bitcoin, bitcoin haber ve bitcoin haberleri 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Rus Bitcoin Hırsızlığı Zanlısına 100 Milyon Dolarlık Dava

admin

Aniden Kapanan Bitcoin Borsasının Sahibi Ölü Bulundu!

admin

Türkiye Merkez Bankasından Büyük Adım

admin

Yorum Yaz