6 C
İstanbul
2 Ocak 2020
Image default
Bitcoin Haber Bitcoin haberleri

Bitcoin Yükselmeye Devam Ediyor

Bitcoin Yükselmeye Devam Ediyor

Güncel bitcoin haberleri paylaşan haber sitesi olarak geçen haftalarda size bitcoin üzerinde yaşanan büyük düşüşten ve önümüzdeki hafta büyük sıçrayış yapacağından söz etmiştik. An itibari ile bitcoin yükselmeye devam ediyor.

Bitcoin sadece 2 saat içerisinde 500 dolar değerinde bir artış yakalamayı başardı. Birkaç saat önce yapmış olduğumuz haberde 10.000 dolar sınırına ulaşıldığından söz ettik. An itibari ile bitcoin 10.349 doları görmüş durumda ve yükselmeye devam ediyor. Yapılan analizlere göre bir süre daha bu yükseliş devam edecek. Hatta bazı analizciler 100.000 dolar seviyesine yükseleceğinden söz etmekte.

Bu zamana kadar bitcoin sahibi olmadıysanız bu son şansınız olabilir

En iyi bitcoin analistlerinden birisi olan Raoul Paul meydana gelen grafiğin ardından konuştu. Kendisine göre şu an bitcoin almak için son zamanlar. Çünkü ilerleyen zamanlara tekrar tahmin edilemez bir yükselişe geçebilir dedi. Bitcoinin artış göstermesi ile birlikte piyasa payı %70 oranında artış gösterdi.

Bitcoin 2 Eylül Pazartesi günü birkaç saat içinde%5’ten fazla kazandı. Bu dalgalanma, son çarşamba günkü (28 Ağustos 2019) düşüşten bu yana ilk kez bitcoin fiyatının 10.000 $ ‘ın üstüne çıktığını gösterdi.

Bitcoinin yanı sıra diğer kripto para birimleri üzerindede artış meydana geldi. 24 saat süre boyunca birçok coin üzerinde artış gerçekleşti.

Bitcoin üzerinde meydana gelen artışın sebebi şu an için belli değil. Ancak en büyük etken küresel piyasada yaşananlar gibi gözüküyor. Arjantin ülkesinin aldığı sermaye kontrolleri de buna etken yapmış olabilir.

Raoul Paul yapmış olduğu açıklamada küresel piyasanın durgunluğu sebebi ile artış olabileceğini belirtmişti. 10.000 dolar sınırını aştıktan sonra ise yatırım yapmanın son zamanları şeklinde bir açıklamada bulundu.

Arjantin Döviz Kontrolleri Uygulama Kararı

Arjantin, hükümetin pezosunu desteklemek amacıyla döviz kontrolleri uyguladığı için bir bitcoin fiyatlarında artış göstermiştir. Bizim alış fiyatlarımızı etkilemeyecek olsada bitcoin üzerinde dalgalanmalara neden olduğu bir gerçek.

Arjantin’in döviz kontrolleri uygulaması kararı, Güney Amerika’daki bitcoin üzerinde yükselişe neden oldu. Kripto para birimine olan talebin artması ile birlikte, bir bitcoin fiyat primi artış yaşadı.

Bitcoin fiyatı büyük küresel kripto para birimi borsalarında 9,887 ile 9,905 dolar arasında değişirken, Arjantin kripto borsalarında fiyat 10,025 ile 10,915 $ arasında değişmektedir. Yani yaklaşık olarak 1000 dolarlık bir ödeme yapmaları gerekiyor.

Şifreli para birimlerine olan artan talebin yanı sıra, Arjantin’de bitcoin fiyatı üzerinde de karaborsa etkisi var.

Pazar günü uygulanan para birimi kontrolleri, ihracatçıların ve bireylerin, döviz satın almadan önce Arjantin merkez bankası Banco Central de la República Argentina’nın iznini almalarını gerektirecektir. Bireylerin ABD doları satın alımları 10.000 $ ‘dan kapatılacak. Kısıtlamalar yıl sonuna kadar geçerli kalacaktır.

Sonuç olarak, bu kısıtlamalar Arjantin’deki forex karaborsalarının, kapakları kaldırmaya ihtiyaç duyanlar arasında anında popüler olmasını sağlamıştır. Yerel para birimini dolara dönüştürürken, resmi oran her ABD dolarına 59 Arjantinli Peso’dur. Reuters’e göre, karaborsada bu oran dolar başına yaklaşık 64 Arjantin pezosu.

Uygulanan yeni para birimi kontrolleri, Arjantin hükümetinin pezodaki değer kaybını durduramadığı ve ağır yatırım çıkışlarını durduramadığı sonucunu gösteriyor.

Döviz kontrollerinin yanı sıra, Arjantin’in çift haneli enflasyonu Latin Amerika ülkesinde bitcoin’in popülerliğine de katkıda bulundu. Halen, enflasyon oranının yüzde 55’in üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

Bitcoin Yükselmeye Devam Ediyor
Bitcoin Yükselmeye Devam Ediyor

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Yükselişe Geçti başlıklı makalemizde bitcoin haberleri, bitcoin yükselişe geçti ve bitcoin yükselişi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bitcoin Bu Sene Büyük Atak Yapsa da Zirveye Yerleşemedi

admin

Ethereum Neden Bitcoin’e Karşı% 100’ün Üzerinde Toplanabildi

Yazar yazar

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Yazar yazar

Yorum Yaz