6 C
İstanbul
4 Ocak 2020
Image default
Bitcoin haberleri Genel

Bitcoin Vadeli İşlemleri Neden Spot Piyasadan BTC Almayı Yenebilir?

Bitcoin vadeli işlemleri, kripto para birimi endüstrisinde oldukça kötü bir üne sahiptir. Bu bölücü araçlar, ekosisteme eşit yıkım ve meşruiyet önlemleri getirmekten sorumlu tutulmuştur. Bu türevlerin sahneye çıktığı gelişigüzel yoldan bazıları karşı çıksa da, kripto vadeli işlemleri kripto alanı için yararlı olabilir; aslında BTC’nin kendisinden daha iyi bir ticaret aracı olabilirler.

Özünde, bir vadeli işlem sözleşmesi – adından da anlaşılacağı gibi, iki taraf arasında, önceden belirlenmiş bir noktada, önceden belirlenmiş bir fiyatla, Bitcoin gibi bir dayanak varlık satın almak veya satmak için yapılan bir düzenlemedir.

Vadeli işlem ticareti, geleneksel finansal piyasalarda bir asırdan fazla süredir varlığını sürdürmektedir. Bu türevler, dayanak varlıkların korunmasına ve oynaklık risklerinin kontrolüne yönelik yerleşik bir araç haline gelmiştir.

Fiyat dalgalanmaları herhangi bir piyasada tipiktir; Neyse ki, vadeli işlemler her iki tarafın da mal alım ve satımı için kararlaştırılan bir fiyat belirleyerek bu varyasyonlardan kaynaklanan kayıpları azaltmasına izin veriyor. Ayrıca, volatilite kripto piyasalarının gerçek bir ticari markası olduğundan, vadeli işlemler birçok tüccarın yanı sıra madencilerin de riski yönetmesi için popüler bir yol haline gelmiştir.

2017 sonunda, 2 yıllık uzun bir ayı piyasasının ardından, bu iki ünlü ve düzenlenmiş borsalar, BTC’yi bir vadeli işlem sözleşmesi olarak listelemek için seçildi. Bu ani gelişme etrafındaki tutku göz ardı edilmedi. Bitcoin etrafında yeni bir meşruiyet havası oluştu ve kurumsal katılımın konuşulması topluluk içinde yaygındı. Hemen hemen, taze likidite vaadi gerçekleşti ve Bitcoin fiyatta uçtu. Bu da meşhur 2017 boğa koşusu ile sonuçlandı. Bununla birlikte, yutturmaca kısa sürdü ve bundan sonra pazar başka bir kripto kışına geçti.

Sonunda, kurumsal yatırımcılar perakende kadar hevesli görünmüyorlardı, bir şekilde dayanaksız bir parabolik koşuda hızla düşüşe geçiyorlar ve sonuçta ikisi arasında bir kama oluşturuyorlardı.

Ne olursa olsun, son zamanlarda – ve özellikle bu yılın başlarında bitcoin’in yarı-misillemesini takiben – kripto vadeli işlemleri adımlarını attı. Perakende yatırımcılar bir kez daha gemide ve kripto türevlerinin popülaritesi hızla arttı. 13 üst kripto borsasından aktarılan verilere göre, vadeli işlem , spot ticaretin yaklaşık% 50’sinden bahsediyor ve temel pazardaki likiditeyi azaltmak, oynaklık ve arttırmaktan sorumlu.

Bitcoin vadeli işlemleri, temel piyasaya sayısız fayda sağlamıştır. Ancak, yatırımcıların demografik özelliklerini genişletmenin ve düzenleyici kaygıların hafifletilmesinin yanı sıra, tüccarlar için bitcoin vadeli işlemleri, bitcoin’i doğrudan satın almaktan daha verimli olabilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Geleneksel Ödeme İşleme Şirketleri Kripto'ya Odaklanıyor başlıklı makalemizde Bitcoin, kripto para haberleri ve Kripto Para Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Kripto Para Birimlerini Neden Kullanmalısınız?

Yazar yazar

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Yazar yazar

Bitcoin İle Ödeme Kabul Edilen Markalar

Yazar yazar

Yorum Yaz