8 C
İstanbul
3 Ocak 2020
Image default
Bitcoin haberleri Genel

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz birkaç yıldır bir kayanın altında yaşamıyorsanız, muhtemelen birinin bitcoin madenciliğine girdiğini veya bitcoinleri mayınlayan birini tanıdığını duymuşsunuzdur.

Belki de bu modern ‘madencilerden’ bahseden bir haber ya da web’de bir makale ile karşılaştınız. Madenciliğin ne olduğunu ve neden bu kadar çok insanın aniden yapmaya başladığını hiç merak ettiniz mi? Buna daha yakından bakalım ve madenciliğin ne olduğunu ve bitcoinlerin nasıl çıkarılacağını anlamaya çalışalım:

Madencilik Nedir?

En basit terimlerle madencilik, bitcoin üretme sürecidir. Dünya yüzeyinin altında yatan kaynaklar için gerçek hayatta madenler var. Mesela altın alalım. Altın sökülebilir bir kaynaktır ve enerji ve insan gücünün çıkarılmasını gerektirir. Bitcoinler için de benzer bir benzetme düşünün.

Bitcoinler sınırlı bir kaynaktır. Toplam 21 Milyon bitcoin bulunmaktadır. Madencilik enerji ve insan gücü gerektirir. Buradaki enerji, elektrik enerjisinin yanı sıra karmaşık algoritmaları çözen hesaplama kuvvetidir. İnsan gücü de gerektirir. Bu yüzden madenciler havuzlarda maden çıkarma eğilimindedir. Altınınızı banka dolabınızda sakladığınız gibi, bitcoinleri de dijital bir cüzdanda saklarsınız. Eğlenceli bir gerçek olarak bitcoin genellikle dijital altın olarak adlandırılır.

Bitcoinleri çıkarmak için çeşitli şeyleri ayarlamanız gerekir:

*Donanım yönü (Bitcoin Madencilik Donanımı)

* Yazılım yönü (Bitcoin Madencilik Yazılımı)

  • İnsan gücü (Bitcoin Havuzları)
  • Bir banka dolabına eşdeğerdir (Bitcoin Cüzdanları)

 

Yıllar boyunca, bitcoin madenciliği tekniklerinin yüzü hızla değişiyor. Her şey 2009’da başladığında, normal bahçe çeşitliliği masaüstü PC’nizden bitcoins mayın olabilirdi. Ancak, gittikçe daha fazla insan atlamaya başladığında işler değişmeye başladı. Gitti CPU tabanlı madencilik dönemi oldu ve GPU tabanlı Madencilik geldi. Bugün bir bilgisayar kullanarak bir bitcoin madenciliği yapmak yaklaşık 100 yıl sürecek.

Bazı madenciler, oyun oynamak için kullanılan grafik kartları kullanarak bitcoinlerin madenciliğinin mümkün olduğunu fark etti. GPU tabanlı madencilik tesislerine göç ettiler. Ancak çok fazla güç tüketiyorlardı. Madencilik açısından 50 ila 100 kat daha hızlı olmalarına rağmen, enerji verimliliği göz önüne alındığında verimli değildi. Geldiğinde, CPU’lardan GPU’lara kadar madencilik hızları açısından büyük bir sıçrama yapmadılar, ancak yüksek enerji verimli olan Saha Programlanabilir Kapı Dizileri (FPGA) geldi.

Bununla birlikte, madencilik teknolojisindeki son trend ASIC’leri kullanmaktır. ASIC, Uygulamaya Özel Entegre Devre’dir. Madencilik bitcoinlerinin nedenine adanmış bir çiptir ve başka hiçbir şey için kullanılamaz. Madencilik hızlarında büyük bir iyileşme ve tüketilen enerjide önemli bir azalma sunuyor.

Donanımınızı, cüzdanınızı ve havuzunuzu yerleştirdikten sonra  bir bitcoin madencilik yazılımına karar vermeniz gerekir. Bazı havuzların kendi bitcoin madencilik yazılımları olsa da, bazen madencinin seçimine bağlıdır. Birçok seçenek mevcut ve madenciler kullandıkları teçhizat türüne göre seçim yapmak zorundalar.

Bir önceki yazımız olan Kripto Paraların Geleceği başlıklı makalemizde kripto para, kripto paralar ve kripto paraların geleceği hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

İngiltere Vatandaşlarının % 5’inden Fazlası Bitcoin’e Sahip

Yazar yazar

Yapılan Araştırmaya Göre Bitcoin İle İlgilenen Yatırımcıların %43’ü Kadın

Yazar yazar

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Yazar yazar

Yorum Yaz