6.4 C
İstanbul
3 Ocak 2020
Image default
Bitcoin Haber Genel

Bitcoin Avantajları ve Dezavantajları

Ortaya çıktığı ilk günden bu yana yatırımcı sayısını arttırmayı başaran Bitcoin’in kendi içerisinde pek çok avantajı olduğu gibi aynı zamanda dezavantajları mevcuttur. Bilindiği üzere finans sektöründe yatırım yapılan her alanda riskler olduğu gibi Bitcoin alanında da pek çok risk bulunmaktadır. O yüzden de bu alana yatırım yapmadan önce bu risklerin farkında olmalı ve yatırımınızı buna göre belirlemelisiniz. İçerisinde pek çok değişken barındıran bu alanın değişkenlerini çözmeniz kazancınızın artmasında da oldukça etkili olacaktır. Bu sebepten dolayı Bitcoin’in avantajları ve dezavantajlarını bilmek size çok fazla fayda sağlayacaktır. Tüm bunları bilmeden bir alana yatırım yapmaya çalışmak sizi sadece zarara sürükleyecektir.

Bitcoin’in Avantajları

  • Gerçek para birimlerinin aksine Bitcoin spekülasyonlardan etkilenmez.
  • Gerçek para birimleri genellikle bir devlete bağlıdır ve genellikle de bağlı oldukları devletlerin siyasi, ekonomik, sosyolojik olaylarından etkilenir. Ancak Bitcoin herhangi bir şirkete, kuruma ya da devlete bağlı olmadığından dolayı bunlardan herhangi bir şekilde etkilenmez.
  • Aynı sebeplerden ötürü Bitcoin enflasyondan da etkilenmemektedir.
  • Bitcoin ile işlemler yapmak çok ekonomiktir. Özellikle uluslar arası çapta yapılan işlemlerinizi oldukça ucuza gerçekleştirmeniz mümkündür.
  • Tamamen kullanıcı bazlı bir sisteme sahip olmasından dolayı herhangi bir şekilde çökme ihtimali ile karşı karşıya değildir.
  • Bitcoin ile işlemler yapmak çok daha güvenlidir. Özellikle kişisel gizliliğinizin korunması açısından da oldukça güvenli bir sisteme sahiptir. Bilgileriniz ve yapmakta olduğunuz işlemlerin de izi sürülememektedir. Ancak bu durum bir takım illegal işlerin de önünü açma ihtimali doğurduğu için bazı ülkeler bu konuda önlem alma çabası içine girmeye başlamışlardır.

Bitcoin’in Dezavantajları

  • Bitcoin ile yapılmakta olan işlemlerin izi sürülemediğinden dolayı suç teşkil eden işlerde kullanılabilme ihtimali bulunmaktadır. Kara para aklama, kaçakçılık, uyuşturucu vs. gibi işlerde Bitcoin kullanılabilme ihtimali ile karşı karşıyadır.
  • Elinizde bulunan Bitcoinler’i diğer para birimlerine göre kaybetme olasılığınız daha yüksektir.
  • Kullanıcı odaklı bir gelişim sistemine sahip olmasından dolayı Bitcoin her geçen gün kendini daha çok geliştirmektedir. Ancak buna rağmen hala sistem içerisinde bazı zayıf noktalar bulunabilmektedir.
  • Bilindiği üzere günlük hayatta kullandığımız paraların kullanım alanları çok daha geniş çaplıdır. Ancak Bitcoin’in kullanım alanı gerçek para kadar yaygın değildir. Bunun en büyük sebeplerinden biriyse günümüzde kripto paraların daha çok yatırım amacı ile kullanılıyor olmasıdır. Durum böyle olmasına rağmen gün geçtikçe kripto paraların ve özellikle de Bitcoin’in kullanım alanı genişlemeye devam etmektedir.

Kripto Para Yani Dijital Para Nedir? başlıklı yazımızı da buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kripto Paralar Neden Düşüyor? başlıklı makalemizde bitcoin neden düşüyor, kripto paralar ve kripto paralar neden düşüyor hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Blok Zinciri (Blockchain) ve Bitcoin Nedir?

admin

Hindistan’dan Bitcoin’e Destek

admin

Bitcoin Demek Bu Zamanda Zenginlik Demek!

admin

Yorum Yaz